Jak jsme pořídili CO2 laser

Byl podzim 2011 a my trávili se skupinou přátel prodloužený víkend v maďarském Egeru. Mimochodem, jde o krásné město v oblasti termálních pramenů a kopců s vinicemi. Když se k tomu přidá dobrá maďarská kuchyně … doporučujeme navštívit!

Při jedné procházce starým městem Lada zmizela v malém obchodě Kreatív & Hobby na náměstí Dobó István tér. Nebyl to obyčejný obchod. Jeho vyjímečnost byla v šíři a kvalitě sortimentu, který svým kreativním zákaznímům nabízel. A tomu odpovídala i doba, po kterou tam nakupovala. Délka nákupu se přímou úměrou promítla do objemu kořisti, se kterou se z jeho spárů nakonec vymanila. Významnou část zakoupeného zboží tvořily pestré tenké dřevěné tvary, které dosud Lada ani Martin nikde neviděli. Tyto polotovary byly později podrobeny zkoumání a z něho vyšlo najevo, že materiálem je světlá překližka. Jakým způsobem však z překližky vznikne ten tvar? Co udělá ty zajímavě kontrastní tmavé okraje?

Po návratu do vlasti, přeložil maďarský kolega v práci Martinovi ono tajemství z internetových stránek toho obchodu. Materiálem je topolová překližka, kterou charakterizuje bělost vrchní dýhy. K výrobě se používá CO2 laser, který podle intenzity paprsku buď překližku řeže nebo do ní gravíruje . A tak Martin začal pátrat, co je ten CO2 laser zač. Zjistil, že to je cnc stroj, který pomocí soustavy zrcátek navede paprsek vyrobený skleněnou trubicí na ostřící čočku. Do její ohniskové vzdálenosti se umístí řezaný, či gravírovaný objekt. Použití CO2 laseru se neomezuje jen na dřevo, případně překližku, ale na mnoho dalších materiálů. Mezi ně patří například kůže, papír, textil, určité druhy plastů, sklo, kov, aj.

Nabídka CO2 laserů u nás nebyla nijak oslnivá a vzhledem k jejich ceně a touze pokračovat v započatém dobrodružství plném objevování, studování a učení se Martin rozhodl hledat za hranicemi našeho státu. Jeho oko začalo pouť u českých cnc nadšenců na c-n-c.cz, dále zrak padl na ty z celého světa na cnczone.com. Jeho cesta vyvrcholila na zajímavých stránkách američana Raymonda L. Scotta rabbitlaserusa.com. Tam nabyl dojmu, že při troše snahy a s důrazem na kvalitu není třeba se obávat ani nákupu stroje z Číny. V Číně je provincie Shandong a v ní město Jinan. V průmyslové zóně Jinanu vzniká drtivá většina veškeré čínské laserové produkce. Výhodou pro zákazníka je to, že stroje jsou si velmi podobné, mnohdy identické jak do komponentů, elektroniky, konstrukce tak i po stránce obsluhy. Martinova volba padla na stroj M700 od Red Sail. To se později ukázalo jako volba dobrá.

Jednání bylo rychlé, čínský partner vstřícný. Jakmile doputovaly penízky do Číny, byl stroj naložen na loď v přístavu Quindao a po moři putoval pár týdnů do slovinského přístavu Koper. Tam překližkový kontejner společnost Shipco po zaplacení poplatku a obdržení dokumentů přeložila na kamión a přepravila do Brna. V ten moment se Martin rozhodl v dobrodružství pokračovat a proclít si ho sám. Malý zádrhel nastal, když se překližková krabice před celníky otevřela, aby si mohli obsah prohlédnout a nafotit. Místo laseru tam totiž byla frézka! Prvotní obava z podvodu od čínského partnera se velmi rychle rozptýlila. Shipco udělalo chybu a zaměnila krabice. Martinův laser šel jinému Martinovi do Prahy, zatímco fréza, která měla jít do Prahy, šla do Brna. Omyl byl rychle napraven a mohlo se jít opět na celnici. Na tomto místě bych rád poděkoval vedoucímu blanenských celníků, který byl ochotný a vstřícný.

Stroj si své místo našel v malé dílničce za domem. Zapojení a seřízení stroje bylo zábavné bez významných obtíží. Kvalita a provedení stroje velmi mile překvapila. V době psaní tohoto článku má M700 svého nástupce X700 s pár příjemnými změnami a vylepšeními. Red Sail samozřejmě nabízí jak menší, tak i větší stroje co se pracovní plochy i výkonu CO2 laseru týče.

Případným zájemcům mohu doporučit, předvést a nabídnout pomoc s koupí a dovozem k nám do České republiky.

CO2 laser
RedSail CO2 laser M700 50W